Rekviem za krále Karla IV.

Jana Michálková a Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice 28.listopadu 2014

Rekviem za krále Karla IV.Kanovník litoměřické Katedrální kapituly u sv. Štěpána Martin Davídek bude sloužit v sobotu 29. listopadu 2014 v kapli Hradu Litoměřice rekviem za krále Karla IV. Bohoslužba se koná ve výroční den panovníkovy smrti. K modlitbě za spásu duše zemřelého se může připojit i veřejnost. Zádušní mše začíná v 16 hodin.

 

Skutečnost, že rekviem za Karla IV. bude v Litoměřicích sloužit právě kanovník kapituly, není náhodná. „Císař Karel nechal v roce 1349 zřídit kapitulní děkanství, kapitulu obdařil mnohými vinicemi a statky a rozšířil počet kanovníků až na 12 členů. Vzhledem k jeho zásluhám se sluší, aby litoměřická kapitula na jeho duši pamatovala ve výroční den jeho úmrtí, a i jindy při bohoslužbě. A tak se i já chci, v místech hradní gotické kaple, kde se zřejmě císař modlil při své návštěvě v Litoměřicích, připojit zádušní mší za něho, říká kanovník Davídek.

Do hradní kaple se však i s ohledem na chystané vystoupení pěveckého sboru vejde jen omezený počet účastníků. „Pro ostatní bude průběh rekviem živě přenášen a promítán na plátnu v konferenčním sále hradu. Poběží i on-line přenos v regionální kabelové televizi, upozornila Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice, které sobotní Advent v hradu pořádá. Kromě rekviem za Karla IV. si budou moci návštěvníci akce zblízka prohlédnout v hradní kapli od 10 do 16 hodin repliku Svatováclavské koruny zapůjčené ze Státního hradu Karlštejn, která je součástí českých korunovačních klenotů.

Zatímco prohlídka Svatováclavské koruny bude zpoplatněna, zádušní mše i celý vánoční jarmark nikoliv. Připraven je po celý den bohatý kulturní program, tři desítky stánků s vánočně laděným zbožím, zvířátka na nádvoří hradu, občerstvení apod.  „Přijďte si užít vánoční atmosféru v hradu,  zavzpomínat na osobnost krále Karla IV., s jehož jménem je historie Litoměřic pevně svázána, a v neposlední řadě využít jedinečné příležitosti k prohlídce Svatováclavské koruny, zve ředitelka Matulová.

 

PROGRAM:

10:00  zahájení

10:05  pěvecký sbor Litoměřický hlásek

10:00-15:30  vystavení repliky Svatováclavské koruny

11:00 divadelní spolek Loudidlo / Princezny mezi námi

14:00 flétnový soubor ZUŠ Litoměřice

15:00 dramatický soubor Mladivadlo / O vánocích, které nechtěly být (Josef Čapek)

16:00 zádušní mše za Karla IV. k 636. výročí jeho úmrtí

 

Litoměřická kapitula se svou tisíciletou historií je druhou nejstarší institucí svého druhu v České republice. S kostelem sv. Štěpána ji založil v roce 1057 kníže Spytihněv II., což dosvědčuje tzv. Zakládací listina kapituly litoměřické, nejstarší česká listina vůbec.

Kapitula je tvořena kanovníky. V jejím čele stojí kapitulní probošt, jeho zástupcem je kapitulní děkan. Původním úkolem kanovníků bylo vykonávat především slavnostní liturgii v katedrále. Výrazným způsobem se ale rovněž podíleli na výuce v proslulé katedrální škole, která byla důležitým centrem vzdělanosti v celých severních Čechách. Dnes je kapitula společenstvím kněží, blízkých spolupracovníků sídelního biskupa litoměřického. Dnešním posláním kanovníků je péče o katedrálu a slavnostní liturgii, opomenout však nelze službu v oblasti vědecké, kulturní a obecně společenské. V současné době má litoměřická kapitula 8 sídelních, 6 čestných a 2 emeritní kanovníky.