Relikvie Dona Boska v Teplicích

P. Jan Blaha SDB 4.února 2013

Relikvie Dona Boska v TeplicíchV neděli 3. února, několik dní po liturgické památce sv. Jana Boska (31. 1.), dorazila do Teplic bronzová socha s ostatky tohoto světce. Pro tuto příležitost připravili tepličtí salesiáni slavnostní program. Hlavním celebrantem mše svaté byl pražský světící biskup Karel Herbst SDB.

 

Letošní oslavy Dona Boska v Teplicích byly specifické. V neděli 3. února do Teplic dorazila bronzová socha s ostatky italského světce Jana Boska, zakladatele kongregace Salesiánů Dona Boska. Při této příležitosti proběhlo několik akcí.

V pátek 1. února, kdy měly děti prázdniny, Salesiánské středisko uspořádalo pingpongový turnaj. Na sobotu byl naplánovaný turnaj florbalový, ale byl pro malou účast zrušen. V neděli propukly oslavy naplno. V trnovanském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, kam byla socha dovezena, se konala slavnostní mše svatá. Celebroval ji pražský světící biskup P. Karel Herbst SDB. O hudební doprovod se postaral sbor Collegium hortensis, jehož dirigent a vedoucí souboru Jan Zástěra pro tento účel napsal a nacvičil Proprium k Donu Boskovi. Odpoledne byl pak kostel otevřen k soukromé modlitbě, kdy lidé přicházeli k ostatkům Dona Boska prosit za svoje rodiny a děti. V 15 hodin pak začalo Zpívání u Dona Boska: děti a mládež ze salesiánského střediska a farnosti přišly, aby světci zazpívaly a zatančily. Pomodlili jsme se také za mladé celého kraje.

 

Pouť relikvie po 130 zemích světa, kam se salesiánské dílo rozšířilo, je součástí tříletých příprav na 200. výročí narození Dona Boska v roce 2015. Socha, která ukrývá světcovo pravé předloktí, od 1. do 13. února 2013 putuje po 11 městech České republiky, před Teplicemi byla v Plzni a Praze.

 

Příloha: Kázání biskupa P. Karla Herbsta SDB.pdf

 

2013_02_03

Více na www.sdb.cz.