Rok poté

Jana Michálková 5.srpna 2011

Rok potéRok poté, co ničivá povodeň zaplavila severní Čechy, se koná v Chrastavě na Liberecku vzpomínková akce. Setkání nazvaného „Rok poté“ se v neděli 7. srpna 2011 zúčastní litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

 

Hlavním organizátorem akce je Euroregion Nisa, dobrovolné zájmové sdružení obcí a okresů trojzemí Čech, Německa a Polska, hostitelským městem vzpomínkového setkání je město Chrastava. Pozváni rovněž byli místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, předseda Euroregionu Nisa Martin Půta, starostové jedenácti obcí Liberecka, které byly loňskou srpnovou povodní zaplaveny, a další hosté.

Vzpomínkové setkání bude zahájeno v 10 hodin, od 14 hodin bude probíhat na náměstí v Chrastavě. Mons. Jan Baxant zde požehná jedenáct nových hasičských vozů jedenácti obcí na Liberecku, postižených povodní. Na programu setkání je také návštěva kostela sv. Vavřince či charitního domova.

 

7. srpen 2010 - datum, na které v Chrastavě nikdy nezapomeneme. Navždy zůstane zapsáno v historii města. Byla sobota, do města se bez smilování vehnala katastrofická povodeň. Ničivá voda si brala vše, co jí přišlo do cesty. Vehnala se i do míst, kde ji nikdo nečekal. Zatopila sklepy, domy, mosty, silnice, chodníky... V ulicích se namísto automobilů proháněly lodě a těžká obojživelná vozidla vojáků. Zkolabovala elektřina i telefonní spojení...

Město Chrastava chystá u příležitosti tohoto smutného výročí akci ROK POTÉ. Vzpomínková akce se koná přesně rok po katastrofě, tedy 7. 8. 2011. Zahájena bude v 10 hodin, kdy bude slavnostně otevřena kuželna a odhalena pamětní deska s poděkováním pražským umělcům za charitativní koncert na obnovu tohoto sportovního stánku. V 11 hodin začnou radniční hodiny odbíjet a zároveň s nimi se kostelní zvon na pět minut rozezní. Přesně v tento čas přišla druhá a nejničivější vlna. Ve 14 hodin se program přesune na náměstí, kde vystoupí volné pěvecké sdružení „A my taky, následovat bude projev starosty města Michaela Canova a litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta. U příležitosti výročí loňských povodní biskup požehná nové hasičské vozy těch obcí na Liberecku, které byly velkou vodou postiženy; konkrétně jde o hasičské automobily těchto obcí: Chrastava, Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Raspenava, Lázně Libverda, Višňová, Heřmanice, Dětřichov, Oldřichov v Hájích, Nová Ves u Chrastavy, Bílý Kostel.

(Z pozvánky Hany Šmídové, vedoucí Společenského klubu v Chrastavě)