Salesiáni působí v Teplicích už dvacet let

Marie Koscelníková 25.listopadu 2010

Salesiáni působí v Teplicích už dvacet letSalesiáni v Teplicích si připomněli dvacet let svého působení v tomto městě. Oslavy byly rozloženy celkem do tří akcí ve dnech 11. - 16. listopadu 2010. Veřejnost se svojí činností seznámili při koncertu Lucie Bílé. Při mši svaté v kostele sv. Alžběty poděkovali za uplynulé roky a se svými přáteli a dobrodinci se sešli a zavzpomínali ve středisku Luna.

 

Ve čtvrtek 11. listopadu 2010 si tuto událost připomněli návštěvníci koncertu Lucie Bílé, který se konal v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. Koncertu se zúčastnili zástupci několika firem, kteří činnost střediska různým způsobem podporují.

Další připomínkovou akcí byla mše svatá v kostele sv. Alžběty v Teplicích-Šanově v neděli 14. listopadu 2010. Bohoslužbě předsedal P. Miroslav Maňásek, který od roku 1990 středisko řídil. Mše svaté se mimo jiné zúčastnili Jaroslav Musial, Jan Ševčík a bývalý provinciál salesiánů P. Benno Beneš SDB, tedy ti, kteří se tehdy o otevření prvního salesiánského střediska v Teplicích zasloužili. Místo nebylo vybráno náhodně. Mší svatou v tomto kostele tepličtí salesiáni totiž svoji činnost před dvaceti lety zahajovali. Na začátku účastníci vyslechli krátké hodnocení významu Salesiánské činnosti od JUDr. Ing. Jaroslava Musiala. P. Benno  Beneš SDB a MUDr. Jan Ševčík připomněli události související se založením střediska v Šanově. Jaroslav Janšta krátce zrekapituloval historii salesiánů na Teplicku od roku 1946. Vzpomněl také přínos působení Salesiánů od roku 1968 pro něho a jeho vrstevníky.

Oslavy završilo přátelské setkání s prezentací fotografií z činnosti střediska, které se konalo dne 16. listopadu 2010 v prostorách Salesiánského střediska na Luně v Teplicích. Pozvání přijali i bývalý senátor JUDr. Ing. Jaroslav Musial a současný senátor a primátor města Jaroslav Kubera. Ten ve svém krátkém proslovu vyzdvihnul pozitivní působení Salesiánského střediska Štěpána Trochty při řešení problémů sociálně vyloučených komunit v Teplicích. Akce se zúčastnili také sponzoři a četní dobrovolníci, jimž salesiáni také poděkovali za podporu a nezištnou pomoc při provozu střediska.