Sestry premonstrátky slaví 15. výročí návratu do Doksan

Hana Klára Němečková 31.ledna 2013

Sestry premonstrátky slaví 15. výročí návratu do DoksanSestry premonstrátky si v těchto dnech připomínají 15. výročí návratu řádu do Doksan a 10. výročí posvěcení budovy kláštera.

 

Obě výročí sestry oslavily včera 30. ledna 2013 v soukromé konventní kapli mší svatou, kterou sloužil P. Adrian Zemek O.Praem. V neděli 27. ledna si události připomněly spolu s farností při nedělní bohoslužbě v kostele Narození Panny Marie. Hlavním celebrantem byl opat strahovského kláštera P. Michael Pojezdný O.Praem.

15 let od návratu sester premonstrátek do Doksan uběhlo právě dnes, 10 let od posvěcení budovy jejich kláštera ve středu 30. ledna.

 

Klášter sester premonstrátek v Doksanech vznikl pravděpodobně současně se Strahovem roku 1143 nebo 1144 jako zbožné dílo Vladislava II. a jeho manželky Gertrudy. První premonstrátky přišly z porýnského Dűnnwaldu. Doksany se těšily přízni vládnoucích Přemyslovců nejen po hmotné stránce, což dokazuje mimo jiné to, že sestrám byly svěřovány na vychování královské dcery včetně Anežky České. Roku 1782 byl kvetoucí klášter s 49 sestrami císařem Josefem II. zrušen. Nejprve sloužil jako kasárna, později přešel do šlechtických rukou. V době totality patřil celý areál státu, v části kláštera byl státní statek. Doksanský klášter kdysi, v roce 1162, vdechnul život klášteru sester na krakovském předměstí Zwierzyniec a právě odtud byl roku 1998 zásluhou polských sester obnoven život kontemplativních premonstrátek v Doksanech jako na jediném místě u nás.
S požehnáním strahovského opata, převorky krakovského kláštera a generální představené Kongregace zahájily 31. ledna 1998 společný život čtyři sestry (dvě z Polska a dvě z Čech) - prozatímně v budově doksanské fary. Komunita se začala postupně rozrůstat a formovat.
Od prosince 1998 do prosince 2002 probíhaly základní práce v zakoupené části objektu a bylo dokončeno západní křídlo kláštera, které již mohlo sloužit životu sester. V lednu 2003 se do této části komunita mohla nastěhovat a 30. ledna 2003 prožít slavnostní posvěcení.

(www.klasterdoksany.cz)