Setkání pořadatelů Noci kostelů v litoměřické diecézi

Kristýna Solničková 5.června 2013

Setkání pořadatelů Noci kostelů v litoměřické diecéziAktualizováno. V pondělí 3. června se v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích sešli zástupci organizátorů Noci kostelů za litoměřickou diecézi. Setkání se zúčastnil také Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, který velice ocenil práci všech, kteří se na akci podíleli.

I přes nepříznivé podmínky panující v celé České republice se v pondělí sešlo téměř dvacet pořadatelů, aby se navzájem podělili o své zkušenosti a zážitky z Noci kostelů.

Na úvod Mons. Jan Baxant poděkoval všem za skvělou práci, kterou ve spojitosti s Nocí kostelů vykonali, a podělil se s nimi o to, jaká byla tato Noc pro něj. Následovalo krátké seznámení se s výsledky Noci kostelů a pak již každý z organizátorů popsal průběh akce, tak jak ji vnímal, předal své zkušenosti s nejúspěšnějšími programy a naopak také s tím, čeho je dobré se vyvarovat. Všichni zúčastnění se však shodli na tom, že celá akce je pro všechny v mnoha směrech velkým přínosem.   

Mezi aktivitami, které návštěvníky nejvíce zaujaly, se objevovaly především výstupy na věž, výstavy ornátů, ochutnávky mešních vín či tzv. poutní autobusy, jež vyjely na několika místech, aby lidé měli možnost objevit více krás během jednoho večera. Organizátory také mile překvapil zájem o duchovní programy a o možnost zapálit svíčku jako vzpomínku na blízkého člověka nebo poděkování, prosbu ... Rovněž nás těší velký zájem o varhany, neboť tento krásný nástroj je na mnoha místech značně ohrožen. I díky Noci kostelů mají lidé možnost se s osudem tohoto královského nástroje seznámit a případně podpořit jeho záchranu.

V Litoměřicích a Liběšicích u Litoměřic navázali pořadatelé spolupráci se školami, kterým nabídli tzv. Den kostelů. Žáci tak dostali příležitost prohlédnout si kostel a dozvědět se něco o jeho historii a všem, co je zajímá. Den kostelů může být začleněn i do školních vzdělávacích programů, proto je tato informace zároveň výzvou pro všechny učitele a ředitele škol. Máte-li zájem o zapojení tohoto projektu do svých vzdělávacích programů, kontaktujte místního duchovního správce, nebo se obraťte na koordinátorku Noci kostelů (solnickova@dltm.cz), která vám příslušný kontakt sdělí. 

V sekci „Noc kostelů 2013 na těchto webových stránkách si můžete prohlédnout fotografie, které nám pořadatelé zaslali. Rovněž zde naleznete příběhy a hodnocení z Noci kostelů, které postupně obdržíme. Tyto budou také dle možností uveřejněny v diecézním časopise Zdislava. Chcete-li se s námi podělit o svůj prožitek z Noci kostelů, prosím, pište na výše uvedenou e-mailovou adresu. Za veškeré příspěvky předem děkujeme.

 

Již nyní se těšíme na spolupráci při přípravách Noci kostelů 2014.

 

 

Počty návštěvnických vstupů za litoměřickou diecézi k 5. červnu 2013

Vstupy k 5.6.2013.pdf