Škrétův obraz Archanděl Rafael se sv. Tobiášem opět zdobí litoměřickou katedrálu

Jana Michálková 16.října 2011

Škrétův obraz Archanděl Rafael se sv. Tobiášem opět zdobí litoměřickou katedráluObraz Archanděl Rafael se sv. Tobiášem od významného barokního malíře Karla Škréty se po roce vrátil zpět do katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích. Na své původní místo do jednoho z bočních oltářů katedrály - oltáře Andělů strážných – byl instalován v sobotu 15. října 2011 kolem poledne.

Obraz restaurovala ve dvou etapách v letech 2010-2011 akademická malířka Eva Kolmanová. „Hloubka obrazu je tvořena kontrastem osvětlených figur v popředí a tmavším pozadím s dramatickou oblohou, typickou pro barokní scenérie. Bylo proto potřeba odstranit přemalbu oblohy a tím obrazu vrátit barokní výraz, vysvětlila restaurátorka. Ta před několika měsíci zrestaurovala jiné Škrétovo plátno z katedrály - Sv. Petra a Pavla.

Olejomalba na plátně Archanděl Rafael se sv. Tobiášem je jedním z cyklu pěti obrazů, které Karel Škréta na zakázku prvního litoměřického biskupa Maxmiliána Rudolfa Schleinitze pro nově vybudovanou katedrálu sv. Štěpána namaloval. Tři plátna z tohoto souboru byla restaurována pro účely výstavy Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo, jež probíhala od listopadu 2010 do dubna 2011 v Praze (tj. hlavní oltářní obraz Ukamenování sv. Štěpána a dále pak Smrt sv. Václava a Sv. Petr a Pavel). V současné době tedy zbývá restaurovat i poslední obraz ze Škrétovy litoměřické série, a to obraz Sv. Vojtěch, což bude možné pouze v případě získání finanční dotace.

Obraz Archanděl Rafael se sv. Tobiášem mohl být restaurován díky dotaci Ministerstva kultury ČR (s finanční spoluúčastí dómské farnosti) a dotaci Ústeckého kraje.

Dotace Ministerstva kultury ČR  byla poskytnuta z Programu restaurování movitých kulturních památek (v roce 2010 ve výši 59 000 Kč a v roce 2011 ve výši 50 000 Kč, spoluúčast farnosti činila 10 procent). Ústecký kraj poskytl v roce 2011 z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje částku 50 000 Kč.