Soubor dvou obrazů krajin s květinami a putti

Milena Davídková 7.prosince 2018
V letošním roce ak. malířka Eva Votočková dokončila restaurování dvou obrazů z biskupské rezidence v Litoměřicích. Jedná se o soubor dvou květinových zátiší doplněných postavami puttů zasazených do otevřené krajiny. Díla jsou zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Jedná se o olejomalby na plátně (118 x 185 cm). Obrazy pochází z první poloviny 17. století a jsou dílem neznámého autora.  Plátna byla na několika místech protržena a na zadní straně opatřená záplatami. Oba obrazy jsou sešité ze dvou kusů pláten. Malba byla zkrakelovaná a přes zežloutlý lak místy nečitelná. Restaurátorka  ze  zadní strany obrazů odstranila záplaty a očistila od lepů. Trhliny v obraze sešila. Obrazy prožehlila, upevnila malbu, sejmula staré laky, vytmelila, vyretušovala  a nalakovala. 

Obrazy představují hrající a objímající se dvojice puttů, kteří v ručkách drží různé druhy květin. Vedle puttů stojí vázy s naaranžovanými různými druhy květin. Vše je zakomponované do volné krajiny.   

Na prvním obrazu (výjevu) jsou znázorněni sedící, objímající se putti kolem nichž jsou po zemi rozesety rozmanité druhy květin a ovoce (granátové jablko, hroznové víno), napravo od nich váza s květinami. Výjev je zasazen do volné krajiny s průhledem na zámek pod horami. 

48981

Na druhém obraze se nachází váza s různými druhy květin ve středu kompozice a napravo ní dva hrající si putti (jeden stojí a druhý klečí), kteří v ručkách svírají různé druhy květin, které jsou kolem nich poházené spolu s ovocem po zemi. V pozadí za putti se nachází průhled do volné krajiny s obeliskem.

48982