Svatého otce Benedikta XVI. doprovázíme s velikou vděčností, říká litoměřický biskup Jan Baxant

Jana Michálková 12.února 2013

Svatého otce Benedikta XVI. doprovázíme s velikou vděčností, říká litoměřický biskup Jan Baxant Vyjádření Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického, k oznámené rezignaci papeže Benedikta XVI.

 

Oznámení Svatého otce rezignovat na papežský úřad bylo i pro mne velkým překvapením, i když mohu říci, že v podtextu jsem tušil, že se to někdy může stát. Stalo se a já jeho rozhodnutí velmi obdivuji.

Jestliže někdo mluví o tom, že Svatý otec je už starý a že mu ubývají síly - ano, má vysoký věk a síly mu ubývají, ale jeho duch se zmlazuje, jak Bible říká, tělo chátrá, ale duch se zmlazuje. Svatého otce opouštějí síly jako každého staršího člověka, ale jeho duch je pořád silný.

Když oznámil svoji rezignaci, oslovilo mě, že neříká, opouštějí mě síly, a tak si jdu odpočinout, ale opouštějí mě síly a budu se modlit za celou církev.

Se Svatým otcem Benediktem XVI. jsem se setkal jako biskup už několikrát a z každého takového setkání jsem měl radost, protože jsem je vnímal jako setkání se skromným, pokorným, inteligentním a vzdělaným člověkem, s hluboce věřícím člověkem. Každé pro mne hodně znamenalo.

Pokud bych mohl a měl charakterizovat pontifikát papeže Benedikta XVI., řekl bych to velmi stručně: byla to jedna velká výzva nám všem - předávat evangelium inteligentním způsobem, laskavě, a přitom ohleduplně k lidské svobodě.

Svatého otce doprovázíme s velikou vděčností a vyhlížíme v modlitbách jeho nástupce.