Svatohorský sbor v Litoměřicích

Martin Davídek 7.června 2009

Svatohorský sbor v LitoměřicíchV neděli 7. června 2009 při mši svaté v 10.00 hodin vystoupil v katedrále sv. Štěpána Svatohorský chrámový sbor. Po důstojné oslavě Slavnosti Nejsvětější Trojice, jejíž liturgii v katedrále předsedal litoměřický biskup Jan Baxant, byli účinkující a také hosté ze schönstadtského hnutí pozváni na malé polední občerstvení do rezidence litoměřického biskupa.

V neděli 7. června 2009 při mši svaté v 10.00 hodin vystoupil v katedrále sv. Štěpána Svatohorský chrámový sbor. Provedl Dvořákovu Mši D dur (zvaná „Lužanská), která vznikla z podnětu významného architekta a mecenáše umění Josefa Hlávky, pozdějšího zakladatele a prvního prezidenta České akademie věd. Hlávka si roku 1886 nechal u svého letního sídla, zámku v západočeských Lužanech, vystavět novou kapli. Když mělo v následujícím roce dojít k jejímu vysvěcení, požádal přítele Dvořáka, aby k této příležitosti zkomponoval novou mši. Antonín Dvořák, který si Hlávky velmi vážil, rád vyhověl a vytvořil mši pro sóla, sbor a varhany. Vysvěcení kaple, při kterém byla mše poprvé provedena, se konalo 11. Září 1887. Dílo tehdy řídil Antonín Dvořák sám.

V katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích účinkovali Svatohorský chrámový sbor se sólisty, Komorní smíšený sbor Dr. Vladimíra Vepřeka z Příbrami, u varhan Přemysl Kšica a řídil Pavel Šmolík. Po důstojné oslavě Slavnosti Nejsvětější Trojice, jejíž liturgii v katedrále předsedal litoměřický biskup Jan Baxant, byli účinkující a také hosté ze schönstadtského hnutí pozváni na malé polední občerstvení do rezidence litoměřického biskupa.