Svatou Zdislavu uctily stovky poutníků

Jana Michálková 7.června 2016

Svatou Zdislavu uctily stovky poutníkůV Jablonném v Podještědí se v sobotu 28. května 2016 konala hlavní poutní slavnost ke sv. Zdislavě. Hlavním celebrantem mše svaté při diecézní pouti byl litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, hlavním celebrantem mše svaté pouti dominikánské rodiny byl apoštolský nuncius Mons. Giuseppe Leanza.

 

Stovky poutníků zavítaly poslední květnovou sobotu do baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, aby zde uctily českou světici Zdislavu - manželku, matku, uzdravitelku, pomocnici a přímluvkyni, hlavní patronku litoměřické diecéze. Přišli děkovat i prosit. Mezi nimi ti, kteří přicházejí ke hrobu sv. Zdislavě pravidelně, i ti, kteří tu byli poprvé. „Prosím a děkuji za rodiny - i za ty, které třeba ani nevědí, že sv. Zdislava existuje a že jim může dát mnoho milostí. Mám tu zkušenost, řekla Marie Habová z Tanvaldu, jedna z pravidelných poutnic ke sv. Zdislavě.

Letošní hlavní pouť ke sv. Zdislavě, terciářce řádu dominikánů a zakladatelce zdejšího chrámu s klášterem, probíhala v jubilejním roce 800. výročí potvrzení řádu dominikánů. Hlavním celebrantem poutní mše svaté, kterou zde slavila dominikánská rodina, byl apoštolský nuncius Giuseppe Leanza, diecézní pouť se konala za účasti litoměřického biskupa Jana Baxanta a kněží litoměřické diecéze. Mezi hosty poutní slavnosti byl hejtman Libereckého kraje i starosta Jablonného.

Mons. Leanza pozdravil všechny přítomné jménem Svatého otce papeže Františka a řekl, že se Svatý otec za nás všechny modlí a posílá nám apoštolské požehnání. V homilii pak poukázal na život a odkaz světice. „Odkaz sv. Zdislavy je velmi aktuální i dnes pro její trojí zanícení: pro její vroucí lásku k Bohu, pro její silné spojení s rodinou a pro její stálou pozornost a starostlivost pro chudé a nemocné. I dnes nám zůstává duchovně hodně nablízku. Její duchovní odkaz nám zanechala především živá svědectví lásky k Bohu projevované prostřednictvím služby lásky k chudým, nemocným a jakkoli potřebným. Tato služba lásky je jedním ze základních rozměrů poslání církve a je neoddělitelným vyjádřením samotné její podstaty, zaznělo mj. v jeho kázání.

V bazilice byla po celý den otevřena krypta s hrobem sv. Zdislavy, na nedalekém zámku Lemberk její světnička s ostatkem světice v relikviáři, který byl na zámek slavnostně přenesen z Jablonného několik dnů před poutní slavností.

Poutě v Jablonném probíhají od května do října. Po celou poutní sezonu je bazilika pro návštěvníky otevřena od 9 do 17.15 hodin (s polední přestávkou). Aktuálně tu probíhají tři výstavy: první představuje výtvarné práce dětí na téma Sv. Zdislava, manželka a matka, druhá je holdem sv. Zdislavě a jde o celoživotní dílo sestry Česlavy Talafantové OP, která v Jablonném sloužila, a třetí seznamuje s 800letou historií řádu dominikánů.

 

Fotogalerie: Diecézní pouť - prohlédněte zde.

Foto: Petr Zatloukal/Člověk a víra

Fotogalerie: Pouť dominikánské rodiny - prohlédněte zde.

Foto: Petr Zatloukal/Člověk a víra

 

2016-05-28

U hrobu sv. Zdislavy v Jablonném. Foto: Jana Michálková