Tančící skály pátrají po původu člověka a světa

Jana Michálková 7.září 2010

Tančící skály pátrají po původu člověka a světaČeská televize začala vysílat seriál „Tančící skály“, který zajímavým způsobem pojednává o původu člověka a světa. Autorem scénáře je kněz, biolog Marek Orko Vácha, režisérem je rovněž katolický kněz, Jan Hanák. První ze šestnácti dílů byl odvysílán na ČT2 v neděli 5. září 2010.

„Nový televizní cyklus pro teenagery „Tančící skály je pořadem otázek po pochopení vzniku a charakteru našeho fyzického světa. Odpovědi se lámou na předělu věd exaktních a humanitních, na hranici vědy a víry, na štěrbině mezi syrovou realitou a jejím uměleckým odrazem. A jako světlo za optickým hranolem vytváří duhu, tak i spektrum odpovědí kreslí pestrý obraz rozmanitosti lidského chápání. Celá duha je ale pouhým souborem složek jasného bílého světla. Náš pořad ukáže, že i pestrost pohledů je jen věcí jejich částečnosti, protože skutečnost je pouze jedna. Pořad chce pomoci vyvracet vzájemné mýty mezi vědou a vírou a zprostředkovat jejich smysluplný rozhovor, uvádí se na stránkách České televize (www.ceskatelevize.cz).

Vznik života na Zemi by nás neměl nechat v klidu. Ten okamžik, kdy hmota učinila první nesmělý taneční krok nebo kdy onen dávný tvor poprvé zaklonil hlavu a podíval se na hvězdy s nevyslovenou otázkou: Jsme jen kusy hmoty vzniklé evolucí, jsme tančící skály?

 

Pořadem provází Igor Dostálek. V prvním díle seriálu hledá odpovědi u geologa, horolezkyně, psychoterapeuta a stejně jako i ve všech následujících dílech také u kněze a biologa Marka Orko Váchy. V repríze bude první díl odvysílán ještě v sobotu 11. září po půlnoci ve 4.05 hodin na ČT1.

Druhý díl cyklu je nazván Velký třesk a nabídne úvahy nad otázkami: Jak a proč vznikl vesmír a jak či zda se dále vyvíjí? (Premiéra: ČT2, neděle 12. září, 11.15 hodin. Opakování: ČT1, neděle 12. září, 2.30 hodin nebo ČT1, neděle 19. září, 5.00 hodin.)

 

Více informací o pořadu a jeho autorech s možností přehrát video naleznete na www.tanciciskaly.cz.