Turistická sezona nebyla příliš úspěšná

Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice, Jana Michálková 22.října 2010

Turistická sezona nebyla příliš úspěšnáZhruba šest desítek poskytovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu se ve čtvrtek 21. října 2010 v Litoměřicích zúčastnilo zakončení letošní turistické sezony. Pozvání na setkání přijal také generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR, litoměřický děkan R. D. Józef Szeliga a zaměstnanci biskupské kurie, kteří zjišťovali další využití ubytovacích služeb v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích.

Letošní turistická sezona v celokrajském měřítku nebyla nikterak úspěšná. Meziroční počet turistů, kteří zavítali do Ústeckého kraje v roce 2009, totiž poklesl o šestnáct procent. Letos se podle dat Českého statistického úřadu situace dále zhoršovala.

Špatnou sezonu zažila i v předchozích letech velmi úspěšná loď Porta Bohemica 1. „Počet cestujících se snížil o 68 procent, konstatoval provozovatel lodi Karel Svoboda, podle něhož se na výsledku odrazilo hlavně nepříznivé počasí. Ze 127 plavebních dní totiž loď sedmadvacetkrát vůbec neplula. Karel Svoboda nicméně věří, že příští sezona bude stejně úspěšná jako sezona roku 2009, kdy se na palubě lodi Porta Bohemica 1 plavilo 35 tisíc turistů.

„Musíme se na rok 2011 dobře připravit, míní ředitel Centra cestovního ruchu Litoměřice Kamil Soukup. Přítomné hoteliéry, zástupce cestovních kanceláří, starosty okolních měst a obcí a další hosty vyzval ke spolupráci a pomoci při vzájemné propagaci. „Je velmi důležitá. Díky službám poskytovaným pracovníky Centra cestovního ruchu k nám přicházejí dobře informovaní hosté, potvrdila tento fakt provozovatelka hotelu Koliba Jana Waldhauserová, podle níž si litoměřičtí ubytovatelé na letošní sezonu nemohou stěžovat. Což svědčí o tom, že turisté do Litoměřic opravdu přijeli.

Sezonu v tomto městě zachraňovaly i některé nové turistické produkty. „Zatímco návštěvnost věže Kalich poklesla, do nově otevřené věže katedrály sv. Štěpána zavítalo 1556 lidí, uvedl konkrétní případ Kamil Soukup, jenž si v oblasti další podpory turismu hodně slibuje od otevření gotického hradu, jehož prostory si včera účastníci zakončení letošní turistické sezony v doprovodu starosty Ladislava Chlupáče prohlédli. Veřejnosti bude zrekonstruovaný hrad představen v březnu příštího roku. Již nyní však pracovníci CCR rozesílají nabídky na využití jeho prostor, hlavně konferenčního sálu pro zhruba dvě stě osob. Zároveň připravují vznik obchodně marketingového oddělení, které bude mít jeho provoz na starosti. Gotický hrad se stane i sídlem připravované destinační agentury Českého středohoří.

V současné době končí v gotickém hradu stavební úpravy a začínají se vybavovat interiéry.  Rekonstrukce bude stát 160 milionů korun. Pouze 15 procent z této částky však představuje vlastní podíl města. Zbytek je evropská dotace.