Turistická známka č. 1790 – katedrála sv. Štěpána Litoměřice

Ing. Kristýna Solničková, MBA, Marie Koscelníková 25.října 2010

Turistická známka č. 1790 – katedrála sv. Štěpána LitoměřiceKatedrála sv. Štěpána má od října 2010 svoji turistickou známku č. 1790. Turisté svým hlasováním na webových stránkách sami rozhodli, že se má pro katedrálu v Litoměřicích turistická známka vyrobit.

 

Turistická známka je kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketa sloužící jako suvenýr a určité „osvědčení o navštívení daného turistického bodu - místa. Známky jsou označovány navazující číselnou řadou a jejich systém je neustále aktualizován a rozšiřován.

 

Číslované turistické známky označují historicky, geograficky či kulturně významné body v krajině. Jde především o pozoruhodné stavební památky, jako jsou hrady, zámky, historická města, význačné církevní stavby, expozice lidové architektury, hamry, mlýny či skanzeny. Dále jsou umístěny na významných výletních cílech, jako jsou například zoologické a botanické zahrady, či westernová městečka. Svou známku mohou mít také význačné přírodní útvary, jako jsou zpřístupněné jeskyně či vrcholy pohoří. Turistické známky vznikají i na tzv. turistických křižovatkách, tedy místech tradičně turisticky atraktivních, díky přírodním scenériím a krajině. Většinou leží na území chráněných přírodních celků či v údolí splavných řek.


Prodejním místem, kde můžete známku zakoupit je věž katedrály sv. Štěpána (jen v turistické sezoně), katedrála sv. Štěpána, nebo recepce biskupské kurie, Dómské nám. 9. v Litoměřicích. Cena Turistické známky je 30.00 Kč.