V katedrále sv. Štěpána bude koncertovat varhanice z Litvy

Jana Michálková 26.srpna 2011

V katedrále sv. Štěpána bude koncertovat varhanice z LitvyLetošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Litoměřické varhanní léto se chýlí ke svému závěru. Pátý koncert se koná ve středu 31. srpna 2011. Posluchačům se v katedrále sv. Štěpána od 19 hodin představí litevská varhanice Dalia Jatautaite.

 

Dalia Jatautaite začala hrát na klavír v šesti letech. V roce 1983 absolvovala na litevské hudební a divadelní akademii a získala diplom ze dvou oborů - klavírní a varhanní hra. Po absolutoriu se zúčastnila mnoha mistrovských kurzů u nejvýznamnějších světových varhaníků. V roce 1995 absolvovala s vyznamenáním studium kostelní hudby u prof. E. Triebela na hudební univerzitě v Grazu (Rakousko). Dalia Jatautaite koncertovala na nejrůznějších festivalech v Litvě, několika zemích Evropy, v USA, Kanadě, na Filipínách a v Rusku. Nahrávala pro litevský rozhlas a natočila několik CD, např. na historických varhanách v katedrále sv. Petra a Pavla v Kaunasu u příležitosti 600. výročí založení města. Její repertoár zahrnuje díla mnoha skladatelů, zvláštní pozornost však věnuje tvorbě litevských autorů. V současné době vyučuje varhanní hru na konzervatoři v Kaunasu a podílí se na mnoha projektech (koncerty a festivaly) neziskové organizace s názvem Kaunaské centrum pro duchovní hudbu, kterou založila před více než deseti lety.

 

Program festivalového koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Toccata a Fuga F dur

Concerto d moll BWV596 (podle Antonia Vivaldiho)

 

Juozas Naujalis (1869-1934)

„Priere

 

M. K. Čiurlionis (1875-1911)

Fuga „Kyrie eleison

 

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)

Sonáta B dur

- Allegro con brio

- Andante religioso

- Allegretto

- Allegro maestoso e vivace

 

Louis Vierne (1870-1937)

Toccata (Suite Nr. 2 op. 53)

 

Mezinárodní hudební festival Litoměřické varhanní léto se letos uskutečňuje již po jedenadvacáté. Akci pořádá město Litoměřice pod záštitou starosty města a biskupa litoměřického. Během uplynulých 20 ročníků festivalu se zde konalo 110 koncertů, na kterých vystoupilo 107 umělců a souborů z 24 zemí světa (a čtyř kontinentů).

 

Program 21. ročníku 2011:

15. června - Jean-Christophe Geiser (Švýcarsko)
29. června - Jaroslaw Wroblewski (Polsko)
27. července - Krzystof Lukas (Německo)
17. srpna - Michał Markuszewski (Polsko)
31. srpna - Dalia Jatautaiye (Litva)
14. září - Jakub Janšta (Česká republika)

Všechny koncerty se konají v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích, Dómské náměstí, začátek je vždy v 19 hodin.

Vstupné: 150 Kč dospělí, 50 Kč děti a studenti.
Prodej vstupenek na místě 30 minut před začátkem každého koncertu.

Více informací na www.varhanni-leto.cz