V poutní bazilice minor ve Filipově se od dubna rozšiřuje otevírací doba pro poutníky a turisty

Klára Mágrová, ŘKF Rumburk a Jiříkov 10.dubna 2015

V poutní bazilice minor ve Filipově se od dubna rozšiřuje otevírací doba pro poutníky a turistyOtevírací doba v poutním kostele ve Filipově byla od dubna rozšířena. Až do konce dubna jej můžete navštívit v sobotu od 10 do 17 hodin, v neděli od 13 do 17 hodin.

 

Od dubna do října 2015 je bazilika minor ve Filipově přístupná o víkendu i v pracovní dny. Římskokatolická farnost Jiříkov připravila prohlídky chrámu s čestným titulem bazilika minor. Určeny jsou českým a německým poutníkům a turistům. Při prohlídkách zazní podrobnosti o historii zjevení Panny Marie ve Filipově dne 13. 1. 1866, zázračném uzdravení Magdaleny Kade a architektonickém významu poutního kostela. Poutníci najdou v chrámu prostor pro ztišení a modlitbu. Od 1. dubna do 31. října 2015 je možné poutní kostel ve Filipově navštívit v sobotu od 10 do 17 hodin, v neděli od 13 do 17 hodin. Vstup na prohlídku je volný. Poutní kostel ve Filipově spravuje Římskokatolická farnost Jiříkov.

„V bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově probíhají pravidelné mše svaté každou neděli od 10.30 hodin a každého 13. dne v měsíci od 10.30 hodin. Od letošního roku se pravidelná mše svatá rozšířila i na každou první sobotu v měsíci od 10.30 hodin, uvedl rektor filipovského poutního kostela a jiříkovský farář P. Jozef Kujan SDB. Bohoslužby navštěvují čeští i němečtí věřící.

Vedle zpřístupnění poutního místa pro poutníky a turisty se bazilika ve Filipově letos připojuje k celorepublikové akci Noc kostelů. V poutním místě Filipov se letos uskuteční poprvé. V pátek 29. května od 20 do 22 hodin zájemci uslyší ukázky varhanní hudby v podání varhaníka Jiřího Chluma a průvodci je seznámí s historií Filipovského zázraku a stavební historií poutního kostela. Kaple Uzdravení nemocných nabídne prostor pro ztišení a meditaci.

V létě probíhá v bazilice minor ve Filipově mezinárodní festival Varhanní duchovní hudba. Festival od roku 2007 připravuje občanské sdružení Arte Musica z Jiříkova a spolupořádá Římskokatolická farnost Jiříkov a Gymnázium Varnsdorf - Akademie příslibu. Koncerty se konají každou červencovou a srpnovou neděli od 14 hodin. Od 5. července do 30. srpna  se uskuteční 9. ročník festivalu.

 

Přímo na místě zjevení Panny Marie ve Filipově z 13. ledna 1866 došlo nejprve v letech 1870-1873 díky iniciativě kaplana P. Franze Storcha z Jiříkova k výstavbě milostné kaple Uzdravení nemocných. Vedle kaple byl v letech 1873 až 1885 postaven monumentální jednolodní novorománský kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů s dvěma věžemi v průčelí. V roce 1926 prohlásil papež Pius XI. poutní kostel ve Filipově za baziliku minor.

Poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově je jedním ze šesti poutních míst ve Šluknovském výběžku. Zdejší poutní kaple vznikly v průběhu 17. až 19. století a jsou spojeny s úctou k Panně Marii a utrpení Ježíše Krista. Vedle mariánských poutních kaplí jsou v regionu Šluknovska velmi početně zastoupeny křížové cesty. Historii poutních kaplí a křížových cest připomíná Expozice církevního umění Šluknovska, která je celoročně přístupná ve vstupní budově mariánského poutního místa Loreta Rumburk.

 

Otevírací doba poutní baziliky minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově od dubna do října 2015:

1. 4. - 31. 10. 2015, středa - sobota 10.00 - 17.00 h., neděle 13.00 - 17.00 h.

Mše sv.: neděle od 10.30 h., každého 13. dne v měsíci od 10.30 h., každá 1. sobota v měsíci od 10.30 h.

www.poutni-mista-sluknovsko.cz

 

Filipov_poutní

Poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Filipov u Jiříkova. Foto: Jiří Stejskal