V Rumburku si připomněli posvěcení Svaté chýše

Jana Michálková, foto: Jiří Stejskal 12.září 2009

V Rumburku si připomněli posvěcení Svaté chýšeV rumburské Loretě se 12. září konaly již třinácté Loretánské slavnosti jako připomínka dostavby a posvěcení loretánské kaple Panny Marie v září roku 1707. Letos si sem cestu našlo na devět set návštěvníků. Slavnost posvěcení v klášterním kostele sv. Vavřince celebroval litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Rumburská loretánská kaple (tzv. Svatá chýše) s milostnou sochou Černé Madony patří mezi významná mariánská poutní místa v oblasti severních Čech a Horní Lužice. Loretánské slavnosti se zde pořádají od roku 1997 jako součást Dnů evropského dědictví (European Heritage Days). Ty každoročně v měsíci září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

„Zájemci letos spolu s průvodci nahlédli pod střechu Svaté chýše nebo do tzv. kapucínského chóru v klášterním kostele sv. Vavřince. Největšímu zájmu se těšila prohlídka sklepení pod Svatými schody, kam musely být kvůli množství zájemců uspořádány dodatečné prohlídky,“ řekla průvodkyně rumburské Lorety Barbora Hildebrandtová.

„Připraven byl bohatý program, divadelní a animované pohádky, ukázky renesanční a barokní hudby, starých židovských písní, spirituálů a folklórních tanců, nechyběla vědomostní soutěž a výtvarné dílny pro děti,“ uvedla Klára Mágrová, koordinátorka projektů rumburské farnosti.

Loretánské slavnosti 2009 v Rumburku pořádala v rámci Dnů evropského dědictví Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Město Rumburk za přispění Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Propagace akce byla podpořena z Regionálního operačního programu soudržnosti Severozápad.