Varhany v Bozkově: adopce píšťal, pexeso nebo peněžní dar

Jana Michálková 8.července 2013

Varhany v Bozkově: adopce píšťal, pexeso nebo peněžní darAdopce píšťal, pexeso nebo peněžní dar. To jsou tři ze způsobů, jak cíleně finančně přispět k záchraně vzácných varhan v Bozkově, které patří k nejohroženějším v litoměřické diecézi. Projekt na jejich záchranu byl spuštěn před několika dny, jeho autorkou je Kristýna Solničková, fundraiser Biskupství litoměřického.

 

„Projektů, které si zaslouží pozornost, je velké množství, ale v současné době bych za všechny zmínila záchranu varhan v kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově. Počátkem roku 2013 byla na pomoc obnově tohoto vzácného nástroje z roku 1852 z dílny Josefa Predigera vyhlášena veřejná sbírka, kdy mohou zájemci prozatím přispívat na speciálně zřízený účet číslo  328 610 1379/0800. V nejbližší době se však chystá spuštění speciálního projektu „Adopce píšťal, jenž bude spolu s dalšími možnostmi, jak pomoci, prezentován prostřednictvím samostatné webové prezentace (www.varhany-bozkov.eu). Aktuální informace naleznete vždy na www.dltm.cz. Mohu prozradit, že „Adopce píšťal umožní zájemcům darovat originální dárek a zároveň přispět na dobrou věc, říká autorka projektu Kristýna Solničková, fundraiser Biskupství litoměřického.

Biskupství litoměřické se rozhodlo podpořit záchranu tohoto „královského nástroje vydáním pexesa „Varhany litoměřické diecéze, které je možné za 50 Kč zakoupit na recepci biskupské kurie, brzy také ve věži katedrály sv. Štěpána a v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích, uvažuje se i o dalších místech v diecézi, o nich budeme včas informovat. Část výtěžku z prodeje pexesa bude použita na záchranu vzácných varhan v litoměřické diecézi.

V sobotu 6. července 2013 představil vzácné bozkovské varhany veřejnosti diecézní organolog Radek Rejšek. Setkání se konalo v kostele Navštívení Panny Marie za účasti šesti desítek zájemců. Uskutečnilo se v rámci projektu „Za varhanami kostelů litoměřické diecéze.

 

Z médií:

http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/snazi-se-zachranit-zrejme-nejvzacnejsi-varhany-dieceze-20130706.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/233867-bozkovskym-varhanam-hrozi-zanik/

http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/na-obnovu-varhan-v-bozkove-mohou-lide-prispet-i-adopci-pistal/959171

http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/zpravy-2013-07-06