Veletrh Regiontour 2015

Mgr. Jana Chadimová 12.ledna 2015

Veletrh Regiontour 2015Biskupství litoměřické se ve dnech 15. - 18. ledna 2015 zúčastní veletrhu Regiontour 2015 v Brně.

 

Po pozitivních zkušenostech s Katolickými dny a s podzimním veletrhem Památky 2014 se Biskupství litoměřické rozhodlo přihlásit se na lednový veletrh Regiontour 2015. Bude probíhat od čtvrtka 15. do neděle 18. ledna 2015 v Brně. Jak deklarují pořadatelé, jedná se o největší prezentaci cestovního ruchu ve střední Evropě s počtem návštěvníků blížícímu se číslu třiceti tisíc a s účastí klíčových institucí a osob z tohoto oboru. Veletrhu se pravidelně účastní Arcibiskupství pražské, dalšími biskupstvími budou Biskupství brněnské a Biskupství českobudějovické. A právě s kolegy z Českých Budějovic budou mít Litoměřice společný stánek.

Litoměřická diecéze má v oblasti cestovního ruchu co nabízet. Bohatství sakrálních památek je značné a řada objektů je pro turisty atraktivní. I když bývají kostely apod. přístupné často pouze v době konání bohoslužeb - důvody jsou především bezpečnostní a provozní, existují i ty, které je možné navštívit i v jinou dobu, zpravidla po domluvě s duchovním správcem nebo k tomu pověřenou osobou, například kostelníkem. Přínosná bývá i spolupráce s městy, obcemi nebo spolky. Dobrým příkladem je zpřístupnění věže u katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích, Lorety v areálu kapucínského kláštera v Rumburku, o kterou pečuje místní farnost a která má dokonce stálou průvodcovskou službu, nebo kláštera s kostelem Čtrnácti svatých Pomocníků v Kadani, kde Biskupství litoměřické spolupracuje s Městem Kadaň a jeho muzeem. Na území litoměřické je také řada významných poutních míst.

Cílem účasti na veletrhu je tak na všechny tyto objekty upozornit a přilákat turisty k návštěvě. Důležité bude poukázat i na stávající možnosti ubytování, které církev nabízí, ať už jde o Hostel U sv. Štěpána v Litoměřicích, Mezinárodní centrum duchovní obnovy v Hejnicích, Penzion Kongregace dcer Božské lásky v Jiřetíně pod Jedlovou nebo studentské bydlení Vila Harcov v Liberci. Cestovní ruch bude zcela určitě oblastí, které se bude Biskupství litoměřické do budoucna více věnovat a které chce jít naproti.

Regiontour 2015 je tak jednou z prvních vlaštovek, jak upozornit veřejnost na služby, které jsou nabízeny. Přínosem bude určitě i načerpání zkušeností a vytvoření kontaktů pro budoucnost. Například Biskupství brněnské nedávno spustilo webovou aplikaci cirkevnituristika.cz, ke které se mohou připojit i subjekty z litoměřické diecéze.