Věž u katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích navštívili první turisté

Jana Michálková 3.dubna 2010

Věž u katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích navštívili první turistéPětašedesát metrů vysoká věž u katedrály sv. Štěpána na Dómském náměstí v Litoměřicích je od soboty 3. dubna 2010 zpřístupněna pro veřejnost. Jde o společnou aktivitu Biskupství litoměřického a města Litoměřice v rámci spolupráce v oblasti cestovního ruchu.

 

Věž bude přístupná během měsíce dubna, května, června, září a října o sobotách od 13 do 17 hodin a v hlavní turistické sezoně - červenci a srpnu - v pondělí, středu, pátek a sobotu také od 13 do 17 hodin.

Základní vstupné je 50 korun, ke vstupence návštěvník dostane zdarma pohlednici s turistickým razítkem. Rodinné vstupné (2 dospělí + dítě zdarma) stojí 100 korun a za každé další dítě do 15ti let rodič zaplatí 10 korun. Studenti, důchodci, zdravotně postižení s průkazem ZTP a děti do 15ti let zaplatí za vstupenku 25 korun a děti do šesti let mají vstup zdarma. V přízemí věže je umístěna pokladna (detašované pracoviště Centra cestovního ruchu Litoměřice), kde si mohou návštěvnici zakoupit pohlednice a suvenýry.

Věž u katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích byla zpřístupněna již v minulosti, a to od června roku 1999 do jara roku 2003, kdy tuto službu provozovala Farní charita Litoměřice. S provozem pomáhali bohoslovci zdejšího teologického konviktu.

 

Z historie stavby:

Samostatnou věž mimo kostel začal stavět biskup Hugo hrabě Koenigsegg (1711-1720). Barokní katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, ani předchozí gotický chrám, původně věž neměly. Stačil ale vybudovat jen jedenáctimetrové základy, na něž postavili dřevěnou barokní zvonici. Až biskup Antonín L. Frind (1879-81), známý historik, vyvolal dostavbu věže, která byla vystavěna až v letech 1883-89 podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Ferstela, litoměřickým stavitelem Franzem Sanderem. Na spojovacím oblouku mezi katedrálou a věží se nachází osobní znak 14. litoměřického biskupa Emanuela Jana Schöbela.