Vrcholí přípravy na Noc kostelů 2019

Kristýna Solničková 17.května 2019

V litoměřické diecézi, která se k tomuto mezinárodnímu ekumenickému projektu připojuje již desátým rokem, je k dnešnímu dni (17. května 2019) přihlášeno 203 objektů deseti různých církví. Kromě římskokatolické je to dále Církev československá husitská, Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská, Pravoslavná církev, Církev Křesťanská společenství, Starokatolická církev, Bratrská jednota baptistů, Evangelická církev metodistická a Církev adventistů sedmého dne.

Motto letošní Noci kostelů zní „Dáte se do zpěvu jako v tu noc, kdy se zasvěcuje svátek.“ (Srov. Iz 30,29)
Více si k němu můžete přečíst zde.

Noc kostelů v naší diecézi probíhá pod záštitou sídelního litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta, hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové. Lokálně je Noc kostelů pořádána také pod záštitou primátorů a starostů. Přehled všech jmen naleznete na www.nockostelu.cz.

Pozdrav litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta , další pozdravy.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Ústeckého kraje a Libereckého kraje a AUTOTREND, spol. s r.o. Je však třeba poděkovat i městům a obcím, jež Noc kostelů podporují na lokální úrovni.

Přehledným průvodcem po zapojených objektech jsou návštěvníkům webové stránky Noci kostelů (www.nockostelu.cz). Připraveny jsou taktéž celodiecézní brožury s jednotlivými objekty a programy, které zároveň slouží jako poutnický pas. Děti ani letos nebudou ochuzeny o pexeso, které tematicky navazuje na předchozí roky a bude tedy obsahovat obrázky sakrálních objektů nacházejících se na území litoměřické diecéze a zapojených do letošní Noci kostelů. Návštěvníci si budou moci odnést rovněž pohlednice se dvěma různými motivy a na některých místech mohou získat reflexní přívěsky s logem Noci kostelů.

Přehled doprovodných programů za litoměřickou diecézi naleznete na www.nockostelu.cz, je však možné si i stáhnout soubory ve formátu pdf (k dispozici jsou také jednotlivé kraje: Liberecký kraj, Středočeský kraj a Ústecký kraj).

Biskupství litoměřické opět v rámci letošní Noci kostelů vyhlašuje dvě soutěže - výtvarnou a fotografickou. Výtvarná soutěž na téma „Noemova archa“ je určena dětem do 15 let. Fotografické soutěže se mohou zúčastnit návštěvníci starší 16 let. Její téma je stálé a zní „Tvář kostela aneb exteriér kostela objektivem fotoaparátu“. Ceny pro vítěze věnovala společnost Český porcelán, a.s., Dino Toys s.r.o. a Biskupský pivovar u sv. Štěpána.