Výroční den zjevení Panny Marie v bazilice ve Filipově

Klára Mágrová, Rumburk 14.ledna 2011

Výroční den zjevení Panny Marie v bazilice ve FilipověVe výroční den zjevení Panny Marie, ve čtvrtek 13. ledna 2011, se v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově uskutečnila slavnostní poutní mše. Jejím hlavním celebrantem byl litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. Bohoslužby, která vždy začíná ve 4.00 hodiny, se zúčastnili koncelebrující kněží z Čech a Německa.

Většina poutníků na ni přijíždí autobusem, další se na cestu vydávají pěšky. Noční pěší pouť začíná o půlnoci u katolické fary ve Šluknově, odkud společně vycházejí na cestu. V Rumburku odcházejí poutníci, pokud se sejdou v dostatečném počtu, o druhé hodině ranní od rumburské katolické fary z Dobrovského náměstí.

Slavnostní poutní mše se koná ve výroční den zázračného uzdravení Magdalény Kade (5. 6. 1835 - 10. 12. 1905), těžce nemocné tkadleny, která žila v domku č.p. 63 ve Filipově a jíž se ve čtyři hodiny nad ránem dne 13. 1. 1866 zjevila při modlitbě Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Dosud nevyléčitelně nemocná Magdaléna byla dalšího dne zcela zdráva a znovu mohla začít pracovat. K „milostnému domku, místu zjevení Panny Marie a zázračného uzdravení, začaly putovat zástupy lidí.

Po poutní mši i tentokrát následovaly mše svaté v německém a v českém jazyce, odpoledne byla sloužena česko-německá mše svatá.

 

Poutní chrám spravovaný Římskokatolickou farností Jiříkov se nalézá ve Filipově, místní části Jiříkova, přímo na státní hranici se SRN. Nejmladší mariánská svatyně v litoměřické diecézi se od svého počátku v roce 1866 těšila velké úctě věřících. Ve 30. letech minulého století patřila bazilika ve Filipově k nejnavštěvovanějším mariánským poutním místům v diecézi. O poutní místo pečovali do roku 1950 řeholníci z kongregace redemptoristů. Slavností poutní mši navštěvují každoročně o mrazivém lednovém ránu stovky věřících z Čech, Německa i Slovenska.