Vyšlo nové číslo časopisu Zdislava

Jana Michálková 5.dubna 2013

Vyšlo nové číslo časopisu ZdislavaTento týden vyšlo nové číslo Zdislavy, časopisu litoměřické diecéze.

 

Dubnové číslo časopisu Zdislava (2013/04) otevíráme prvními slovy Svatého otce Františka, která zazněla bezprostředně po jeho zvolení papežem na svatopetrském náměstí 13. března 2013, a reakcí našeho otce biskupa Jana Baxanta na tuto volbu.

V úvodu přinášíme rozhovor se salesiánem P. Františkem Pospíšilem, který vloni v listopadu oslavil 50 let kněžství. Téměř třicet let z toho byl knězem bez státního souhlasu, a tak pracoval mj. deset let v Pragovce, šest let jako správce depozitáře při přesunu děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a až do revoluce v hlavním skladu Metrostavu Praha. Ve volném čase se vždy věnoval mládeži. Po sametové revoluci odešel do Teplic, kde se stal na prvních devět let ředitelem místní salesiánské komunity. Biskup Josef Koukl ho jmenoval okrskovým vikářem teplického vikariátu, tuto funkci zastává dodnes.

V rubrice Představujeme farnost tentokrát navštívíme Mladou Boleslav, která patří mezi nejdynamičtější farnosti naší diecéze. Od roku 2010 zde působí jako administrátor R.D. Ing. Mgr. Pavol Poláček, od roku 2009 R.D. Mgr. Kamil Škoda, nyní farní vikář (druhý farní vikář R.D. Mgr. Radek Vašinek v současné době studuje v Římě). R.D. Peter Kothaj, farář v Plazích, je zde výpomocným duchovním.

S diecézním kampanologem Radkem Rejškem hovoříme o tom, co může zvonům škodit. S generálním vikářem P. Stanislavem Přibylem se ohlížíme za duchovní poutí do Svaté země, která se uskutečnila začátkem března, a představujeme nového papeže Františka.

Za texty v rubrice Napsali jste děkujeme Janu Nepomuckému Svobodovi z Liberce-Hanychova, manželům Spalovým z Jablonného v Podještědí a Jolaně Těmínové, pastorační asistentce z Liberce-Ruprechtic, díky níž si rovněž můžete ve fotogalerii na str. 23 prohlédnout křížovou cestu - výtvarné dílko dětí z tamní farnosti (nafotil František Manlig).

Najdete tu 2. část přednášky Mons. Antona Otteho, vedoucího kanceláře Sdružení Ackermann-Gemeinde v Praze, o česko-německých vztazích, v rubrice věnované charitě se s námi podíváte do Mongolska a seznámíme vás i s průběhem projektu Dali - Křídlo.

Ani v tomto vydání nechybí pozvánky, akce z diářů biskupa a generálního vikáře a knižní nabídka.

 

Uzávěrka květnového čísla Zdislavy je 8. duben. Uvítáme všechny vaše zprávy z farností, příspěvky do rubriky Napsali jste i pozvánky.

 

Objednat časopis Zdislava si můžete na adrese: Redakce Zdislava, Dómské náměstí 9, Litoměřice 412 88, e-mailem na zdislava@dltm.cz (telefonicky na čísle +420 416 707 536) nebo na zdislava@in.cz (telefonicky na čísle +420 775 598 604). Jeden výtisk stojí 20 Kč. Uzávěrka je vždy k 8. dni předcházejícího měsíce. Starší čísla najdete v elektronické podobě na našich internetových stránkách.