Výstava betlémů v Ústí nad Labem

Jana Michálková 19.prosince 2010

Výstava betlémů v Ústí nad LabemNa tři desítky betlémů si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy v Ústí nad Labem, která se již tradičně koná v období vánočních svátků v arciděkanském kostele Nanebevzetí P. Marie. Výstava byla slavnostně zahájena ve středu 15. prosince 2010 a potrvá do neděle 2. ledna 2011.

 

Na té letošní, v pořadí již čtyřiadvacáté, jsou zastoupeny především betlémy ze severních Čech, vytvořené ze dřeva, papíru, keramiky, i perníku. Hlavním betlémem je velký dřevěný betlém s pohyblivými figurkami, který na výstavu zapůjčil Josef Fiala z Chomutova. Největším překvapením zřejmě je skautský betlém, vyrobený ze dřeva a papíru, který na výstavu poskytla místní skautská organizace a je zde vystaven vůbec poprvé (na snímku s betlémem je ústecký kaplan R.D. Josef Hurt). Zajímavý je betlém z místní ZŠ Elišky Krásnohorské, který byl vytvořen podle návrhu výtvarnice Aleny Vránové. Kuriozitou výstavy je netradiční keramický „vánočkový betlém výtvarnice Aleny Kartákové, keramičky z Krupky, která pro něj nejprve vytvořila vánočku, pak z ní „ukrojila, na plátek tradičního vánočního pečiva postavila tři krále a uvnitř vánočky umístila Marii s Josefem u jesliček s jezulátkem. Vánočka tak supluje biblický chlév.

Tradiční výstava betlémů v ústeckém kostele potrvá do 2. ledna 2011. Otevřena je denně od 9.00 do 17.00 hodin; 19., 25. a 26. prosince od 13.00 do 17.00 hodin a 24. a 31. prosince od 9.00 do 15.30 hodin.