Výstava o zničených kostelech severních Čech putuje do Chomutova

Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického 9.února 2012

Výstava o zničených kostelech severních Čech putuje do ChomutovaVe středu 15. února 2012 proběhne v muzejních prostorách radnice v Chomutově slavnostní vernisáž výstavy „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“.

 

Zmíněná výstava, připomínající návštěvníkům rozsáhlé demolice církevních objektů v severočeském regionu v období komunismu, byla poprvé veřejnosti představena 8. prosince loňského roku v prostorách Národní knihovny České republiky v Praze, kde byla hojně navštěvována a musela být o dva týdny prodloužena až do počátku února. Druhým místem, kam právě po Praze tato putovní výstava zamíří je Chomutov, mj. i z toho důvodu, že právě na Chomutovsku byla rovněž zničena řada církevních památek. Výstavu tedy převzalo Oblastní muzeum v Chomutově, které ji zpřístupní v muzejních prostorách radnice na náměstí 1. máje. Slavnostní zahájení výstavy, kterého se mj. zúčastní i generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl CSsR, proběhne ve středu 15. února od 16 hodin. Výstava, která je přístupná od úterý do pátku v době od 10 do 17 hodin a v sobotu v době od 9 do 14 hodin, zde bude k vidění až do 14. dubna 2012.

Cílem výstavy je připomenout široké veřejnosti demolice kostelů v severních Čechách pomocí jakési sondy po „typických případech demolic - jedná se zejména o souvislosti s tzv. zakázanými prostory (vojenský výcvikový prostor Ralsko, hraniční pásmo), masivní povrchovou těžbou hnědého uhlí, stavbou vodních přehrad Nechranice a Přísečnice či téměř plošnou demolicí kostelů v okolí Verneřic na Děčínsku. Výstava je tvořena informačními panely v česko-německé jazykové mutaci s bohatým obrazovým doprovodem. Chomutovské muzeum ji pak, mj. ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým, doplnilo sochami a inventářem ze zničených kostelů. K výstavě, která je výsledkem společného projektu, na němž se vedle Společnosti pro obnovu památek Úštěcka či litoměřického biskupství podílí množství různých institucí včetně univerzit a památkových ústavů, byl rovněž vydán i katalog, který si můžete zakoupit na výstavě či na recepci litoměřické biskupské kurie.

 

Plakat, pozvanka_str1 a str2 ke stažení.