Výstava ornátů v rumburské Loretě

Mgr. Klára Mágrová, farnost – děkanství Rumburk, Jiříkov a Staré Křečany 11.října 2012

Výstava ornátů v rumburské LoretěŘímskokatolická farnost – děkanství Rumburk pořádá od 6. října do 24. listopadu 2012 v ambitu Lorety výstavu Historické ornáty II - liturgický rok a bohoslužebná roucha z depozitáře.

 

Do konce listopadu jsou v ambitu rumburské Lorety vystavena liturgická roucha z depozitáře barokní památky. Jednotlivé části, např. ornáty, pluviály, štoly a manipuly mohou zájemci vidět zblízka a ne pouze zdálky, jako tomu bývá při mši svaté. Návštěvníci se mohou ponořit do světa precizní ruční práce, bohatých výšivek i netradičních použitých materiálů, např. ozdob vytvořených z knoflíků. Bohoslužebná roucha jsou v křížové chodbě Lorety k vidění v říjnu od 10.00 do 17.00 h., v listopadu od 9.00 do 16.00 h. Výstavu „Historické ornáty II pořádá od 6. 10 do 24. 11. 2012 Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk. Vstupné je 30 a 15 Kč.

Výstava historických ornátů navázala na úspěšný výstavní počin z roku 2008. Prezentované liturgické oděvy byly na Rumbursku využívány od 19. století pro bohoslužebné účely. Po liturgické reformě z 60. let 20. století se zjednodušil i liturgický oděv. Místo barokního, bohatě zdobené typu zvaného kasule, se dnes používá typ tzv. gotický, jedná se o roucha jednodušší, pohodlnější a ne tak náročná na údržbu a čištění. „Dvě desítky vystavených ornátů a pluviálů nejsou pouze ukázkou náročné ruční práce. Zastupují jednotlivá období liturgického roku - advent, Vánoce, dobu postní, Velikonoce a liturgická mezidobí. Jednotlivé doby se liší podle barvy, která je symbolizuje, např. Vánoce jsou spojeny s bílou barvou bohoslužebného roucha a liturgické mezidobí s barvou zelenou, uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje Římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

 

6. 10. - 24. 11. 2012, ambit Lorety v Rumburku

úterý-sobota, říjen 10.00 - 17.00 hodin, listopad 9.00 - 16.00 hodin

Historické ornáty II - liturgický rok a bohoslužebná roucha z depozitáře Lorety

Výstavu pořádá Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk, www.rumburk.farnost.cz