Zádušní mše svatá za Václava Havla

Jana Michálková 23.prosince 2011

Zádušní mše svatá za Václava HavlaLitoměřický biskup Jan Baxant sloužil ve čtvrtek 22. prosince 2011 zádušní mši za zemřelého Václava Havla. Rekviem za bývalého prezidenta se konalo v děkanském kostele Všech svatých v Litoměřicích.

Koncelebranty byli generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl CSsR, probošt Svatoštěpánské kapituly Jiří Hladík O.Cr., děkan městské farnosti a kanovník kapituly Józef Szeliga, kanovník Karel Havelka, kněz třebenické farnosti Tomasz Dziedzic a kněz lovosické farnosti Roman Depa.

Mons. Jan Baxant charakterizoval Václava Havla slovem svoboda. Řekl, že člověk celý, se svou důstojností musí být nutně svobodný, aby byl šťastný, zdůraznil význam Václava Havla v boji za osvobození Československa a lidí, kteří zde žili, a modlil se za to, aby ti, kteří vládnou, sledovali při svém počínání obecné blaho, ne vlastní prospěch. Připomněl rovněž Havlovo heslo o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí s tím, že pravda a láska může v lidech vítězit, jen pokud budou bytostně svobodní.