Zemřela sestra zdislávka Marie Přibyslava Martincová

Jana Michálková 19.února 2014

Zemřela sestra zdislávka Marie Přibyslava MartincováV neděli 16. února 2014 zemřela ve věku 88 let sestra Díla blažené Zdislavy Marie Přibyslava Martincová. Zádušní mše svatá se koná v sobotu 22. února v 9.30 hodin v kapli sv. Rafaela v Charitním domově na Moravci, po obřadech bude tělo zesnulé převezeno do Litoměřic, kde bude ve 14.00 hodin na městském hřbitově uloženo do rodinné hrobky sester Díla blažené Zdislavy.

 

Parte ke stažení zde: Parte Marie Přibyslava Martincová, DBZ.pdf

 

 

Sekulární institut Dílo blažené Zdislavy

Náš sekulární institut Dílo blažené Zdislavy je součástí dominikánské rodiny. Jeho zakladatel PhDr. Jan Bernardin Skácel OP založil v roce 1946 společně s MUDr. Marií Veselou společenství sester, jejichž posláním bylo pomáhat biskupům a kněžím v pastoraci zvláště v pohraničních farnostech, oslabených odsunem německého obyvatelstva.

Dne 15. ledna 1946 složila doživotní sliby v kostele v Holýšově v plzeňské diecézi zakladatelka a první sestra. Oficiální činnost zahájilo společenství 19. března 1946 otevřením kursu pro laické katechetky. Později se sestry usadily také na faře v Hradci u Stoda a na žádost biskupa Štěpána Trochty pracovaly na různých místech v litoměřické diecézi. Veřejně mohly sestry pracovat jen do roku 1950, pak přešly do ilegality a působily tajně. Pracovaly jako pomocnice na farách nebo v civilních zaměstnáních většinou ve zdravotnictví. V šedesátých letech se společenství rozšířilo také na Moravu.

K oficiálnímu církevnímu schválení institutu došlo až 26. prosince 1990. V této době mělo Dílo blažené Zdislavy 35 sester a kandidátek. Sestry otevřely v Litoměřicích Charitní domov Zdislava pro přestárlé kněze a  věřící laiky a dále působily podle svých sil ve farnostech. Nyní jádro institutu, které tvoří staré sestry, žije společně v Charitním domově na Moravci, další sestry působí v Praze a v olomoucké arcidiecézi. Spirituálem společenství je P. Antonín Krasucki OP.

Lenka Bernadetta Nezbedová

(Diecézní časopis Zdislava 02/2011)