Zloději ukradli barokní hodinový stroj z kostela na Štětsku

Jana Michálková 7.května 2013

Zloději ukradli barokní hodinový stroj z kostela na ŠtětskuHodinový stroj z věže kostela sv. Petra a Pavla v Chcebuzi na Štětsku (litoměřická diecéze) ukradli v minulých dnech zloději. Stroj, jenž pochází z 18. století a je kvalitní hodinářskou prací, zřejmě skončil v rukou sběračů kovů. Škoda je obrovská, umělecko-historická hodnota stroje je nevyčíslitelná.

 

„V případě odcizeného hodinového stroje z kostela sv. Petra a Pavla ve Chcebuzi se jednalo o pozdně barokní stroj v klecovém rámu s kotvovým krokem a čtvrťovým bitím zatím nezjištěného autora z 2. poloviny 18. století. Ocelové díly stroje byly pokryty korozními zplodinami, ale stroj byl jinak v kompletním stavu a plně restaurovatelný do původní funkční podoby. Jeho odcizením byly poškozeny autentické hodnoty kostela sv. Petra a Pavla, který je chráněnou kulturní památkou. Vzniklou škodu lze vyčíslit částkou 130.000 Kč, uvedl PhDr. Vít Honys, vedoucí oddělení specialistů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem.

Hodinový stroj z věže kostela v Chcebuzi sice již nebyl funkční, pokud by však byl restaurován, byla by jeho cena mnohem vyšší. Částky na restaurování uměleckých děl, historických strojů apod. se ale obecně pohybují v řádech desítek a stovek tisíc korun, a jsou tedy nad finanční možnosti farností.

„Jsem rozhořčen! Jestli hodinový stroj skončil ve šrotu, je nenávratně zničen! reagoval na krádež administrátor farnosti P. Mgr. Pavel Anselm Kříž O.Praem. Ten již také podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Případ v současné době šetří Policie ČR.

Církevní památky čelí útokům zlodějů neustále, v letošním roce to v litoměřické diecézi byly tři další podobné případy.

 

Na snímku je hodinový stroj ze Chcebuze, který zloději ukradli. Foto archiv farnosti