Zloději zničili renesanční zvon z 16. století, škoda je obrovská

Jana Michálková 27.března 2013

Zloději zničili renesanční zvon z 16. století, škoda je obrovskáOtřesný případ barbarství se stal v obci Krnsko na Mladoboleslavsku (litoměřická diecéze). Zloději tam při krádeži sejmuli zvon umístěný ve zvonici u kostela svatého Jiří. Ten pak zřejmě kvůli snadnější manipulaci a následnému zpeněžení roztloukli na kusy. Ze zvonu zbyla méně než polovina jeho hmoty. Vzácná renesanční památka z 16. století, jejíž kulturně-historická hodnota je nevyčíslitelná, je tak nenávratně zničena!

 

„Zvon ulitý 16. srpna 1581 (o průměru 111,5 cm a hmotnosti přibližně 900 kg) pochází od Ondřeje Pražského, zvonaře v Mladé Boleslavi. Jde o významnou a kvalitní renesanční kovoliteckou památku ze zavedené mladoboleslavské dílny, s výjimečnou výzdobou a rozsáhlými českými nápisy. Zvon byl litý přímo pro krnský kostel a až do chvíle, než ho zloději zničili, patřil mezi největší dochované zvony dílny Ondřeje Pražského, které přečkaly rekvizice 1. i 2. světové války. V souvislosti s tím lze jeho hodnotu, a tedy i způsobenou škodu, vyčíslit minimálně na 4.500.000 Kč, uvedl diecézní kampanolog Radek Rejšek.

Po zničení (zřejmě roztlučení palicí nebo kladivem) ze zvonu zbylo méně než 50 % jeho hmoty. V pohledu na reliéfy světců vpravo od reliéfu sv. Zikmunda více než celá pravá polovina zvonu chybí.

Zvon měl podobu šestiuché koruny, postavené na kolmém základu. Na horním okraji byl reliéfní pás s výjevem Vraždění neviňátek (čtyřikrát se opakuje) s vloženým nápisem:

TEHDY HERODES WIDA ZE BY OKLAMAN BYL

OD MVDRCV Y ROZHNIEWAL GEST WELMI A

POSLAL ZBIT WSSECKY DITKY KTEREZ BYLY W BE

TLEME Y WE WSSECH KONCINACH GEHO

Níže se opakoval ornamentální pás s obličeji ďáblů.

Na přední straně zvonu měl nápis:

ABY ZWVKEM ZWONV TOHOTO WIERNYM

KRZESTIANVM SCHVZE GICH SPOLECZNIE

K SLOWV BOZIMV A K CHAWALENY GMENA

GEHO SWATEHO W ZNAMOST SE VWOZOWALI

TEZ PRO POTREBV A KV POCZTIWOSTI NAK

LADEM VROZENEHO A STATECZNEHO RYTI

RZE PANA GIRZYHO WANCZVRY Z ZREH

NICZ A NA STVDENCZE VIDELAN GEST NA

KRNSKV K SWATEMV GIRZY. LETA OD NAROZ

ENY SYNA BVOZIHO TISYCZYHO PIETISTEHO

WOSVMDESATEHO PRWNIHO

Na protější straně v oválném vavřínovém věnci byl erb Jiřího Vančury z Řehnic a na Studénce, který představoval divého muže držícího v pravici kulatý věnec, u nohou měl jelení parohy. Nad věncem v profilovaném rámci byl nápis:

GIRZI WANCZVRA Z RZE

HNIC A NA STVDENCE

Po stranách erbu byly reliéfy svatého Václava a svatého Zikmunda. Vpravo od reliéfu svatého Zikmunda byl nápis:

LETA 1581 XVI DNE MIESYCZE

SRPNA SLIL GEST TENTO ZWON

S POMOCY BOZI WONDRZEY ZWO

NARZ PRAZSKY W BOLESLAWY

MLADEM NAD GIZERAV

Věnec byl ozdoben pásem akantových a šalvějových listů. Bylo zde vyobrazeno rovněž sedm postav flötnerovských putti (Planety) a pod nimi další nápis:

CHwaltez Pana wssickni narodowe

Chwaltez GeHo wssichni lide nebo:

zdwyzeno Gest nad nami milosrden

stwy GeHo a Prawda Panie zvstawa

nawieky wiek

Zvon byl signován výrobcem: W Z (= Wondřej Zvonař).

Administrátorem Římskokatolické farnosti Krnsko je R.D. Pavol Poláček (ŘKF - děkanství Mladá Boleslav), který o události informoval ve čtvrtek 21. března 2013 Policii ČR a v pátek 22. března podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Je to neskutečné barbarství, řekl v reakci na čin vandalů generální vikář litoměřické diecéze P. Stanislav Přibyl. „Z vzácného zvonu zůstala troska. Byl to unikát - ruční výroba, předmět téměř pět set let starý -, proto je tato ztráta nenahraditelná. Ten zvon má svoji paměť: přežil třicetiletou válku, přežil různé rekvizice, řekl bych, těžká období našich dějin, a teď se stane terčem sběrače kovů. Když si člověk uvědomí souvislosti, je to hrůza. A v tomto smyslu je ten zvon nenahraditelný, stejně jako každá ukradená věc z kostela, každá ukradená věc kulturní povahy je nenahraditelná. A jako každé zranění zanechá na těle člověka jizvu, dovolím si říct, že tento vandalský čin zůstane jizvou v životě farnosti, potažmo naší země. Nechci se vyjadřovat příliš emotivně, ale je to zločin větší, než to na první pohled vypadá. Přál bych si, aby si každý mockrát rozmyslel, než něco takového udělá.

 

Krnsko,