Zpráva od Diecézní ředitelky Charity k situaci v Českém Švýcarsku z 26. 7. 2022

Milena Davídková 26.července 2022

Vážení kolegové (ředitelé Charit v litoměřické diecézi),

je čas na aktivaci pomoci obyvatelům zasažených obcí v Českém Švýcarsku. Jako první v linii je Charita Česká Kamenice, která je již aktivována směrem k pomoci. Je součástí krizového štábu města Děčín. Město Děčín vše zvládá zatím samo. Pomoc ze strany Charita Česká Kamenice je nabídnuta jak krizová intervence, volné lůžka k ubytování materiální a humanitární pomoc. Nikdo z obyvatel není bez přístřeší, nyní jsou rozvezeni po svých příbuzných. Zároveň zjišťujeme a monitorujeme jejich potřeby skrze Charitu Česká Kamenice.

V současné chvíli nejsou obyvatelé v ohrožení, obec Mezná byla evakuována. Zásah je na místě plně řízen hasičským záchranným sborem.  V současné době se do oblasti nedostaneme, zasahuje 30 hasičských jednotek a na 150 hasičů.  

Další Charity jako Rumburk, Šluknov a Česká Lípa budou vyčkávat na pohotovostní úrovni

Hlavní koordinátor pro mimořádné události za Diecézní charitu Litoměřice je nově Jakub Ružbatský tel.: 731 402 435, jakub.ruzbatsky@litomerice.charita.cz, Dnes byl vyslán pracovník z DCHLTM s vodami a energetickými tyčinkami pro hasiče.

Starosta Hřenska je na dovolené, okolní starostové nezvedají telefon. Jediné spojení je nyní přes krizový štáb a Charitu Česká Kamenice. Štěpánko (Kecková) očekávám rychlý přenos informací, abychom věděli, s čím budeme pomáhat.

DCHLTM vyhlásí sbírku (dle pravidel na KU UK) na pomoc obyvatelům zasažených požárem, současně vyhlásíme sbírku na Darujme.cz, která se následně překlopí do sbírky z KUUK, aby vše bylo řádně vedené a transparentní.

DCHLTM zahájila jednání i na Krajské úrovni – v okolí požáru jsou velké pobytové sociální služby cca 5 budov v Brtníkách (oheň 40 km od nich) lokalita přesunu CS je vybrána, pokud se požár přiblíží, je naplánován ze strany Krajského úřadu přesun. V tomto případě nabídneme i pomoc s přesunem cílové skupiny do vytyčené lokality. Držte si v pohotovosti větší vozidla a připravte své zaměstnance na poskytnutí pomoci v tomto směru.

Ostatní Diecéze jsou již požádány, aby se držely v pohotovostní úrovni a vyčkávaly, jak si s tím poradíme, popřípadě s čím budeme potřebovat pomoc.

S pozdravem

Mgr. Karolína Wankovská, DiS.
ředitelka Diecézní Charity


Zpráva od ředitelky Charity Česká Kamenice:

Milí kolegové,

krizový štáb slovy svého vedoucího Ing. Tuhého zatím žádné potřeby nemá. Naši nabídku obdržel. Bude se ozývat s potřebami. Ubytování mají zajištěno dostatečně, mají i 70 lehátek a lůžkoviny. Monitorují potřeby evakuovaných. Dle jeho slov, někteří evakuovaní byli turisté. Rodiny trvale žijící zatím mají vše, co potřebují. Budu Vás průběžně informovat.

Bc. Štěpánka Kecková
ředitelka Charity Česká Kamenice


Zpráva od ředitelky Charity Most:


Dobrý den,

děkujeme za informace. Charita Most je připravena poskytnout potřebnou pomoc. Neváhejte nás kontaktovat, co bude zapotřebí. Věřím, že situace je a bude pod kontrolou.

S přátelským pozdravem

Mgr. Světlana Nikolova
Výkonná ředitelka Charita Most