Zveme na přednášku prof. Víta Vlnase o Karlu Škrétovi

Jana Michálková 20.března 2015

Zveme na přednášku prof. Víta Vlnase o Karlu ŠkrétoviSeveročeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích pořádá ve čtvrtek 26. března 2015 od 16.30 hodin přednášku prof. PhDr. Víta Vlnase, Ph.D., Karel Škréta a jeho práce pro litoměřické biskupství.

 

Přednáška prof. PhDr. Víta Vlnase, Ph.D.

KAREL ŠKRÉTA A JEHO PRÁCE PRO LITOMĚŘICKÉ BISKUPSTVÍ

26. 3. 2015 od 16.30 hodin

Karel Škréta (1608/1611-1674) je jeden z předních umělců českého baroka 17. století. Pocházel z patricijské rodiny protestantského vyznání. Po bitvě na Bílé hoře musela rodina opustit Čechy. V zahraničí Karel Škréta absolvoval malířské školení ve Švýcarsku, v Německu a v Itálii. Díky konverzi ke katolictví se mohl vrátit do Čech, kde zpět získal i rodové majetky. Do Čech přinesl znalost barokní italské malby a záhy se stal oblíbeným a vyhledávaným malířem. Do Litoměřic Škrétu pozval Maxmilián Rudolf Šlejnic, první litoměřický biskup.

Prof. PhDr. Vít Vlnas, Ph.D., (1962) se odborně zabývá kulturními dějinami 16.-19. století se zaměřením na výtvarné umění baroka, dějiny sběratelství a písemné prameny k dějinám výtvarného umění. Přednáší dějiny 16. až 18. století na Pedagogické fakultě UK v Praze. Je autorem řady odborných publikací a výstav, mimo jiné byl hlavním autorem velmi úspěšné výstavy Karel Škréta, doba a dílo.

 

Vstup volný.

 

Adresa: Severočeská galerie výtvarného umění, Michalská 7, Litoměřice

 

Pozvánka.pdf