Zveme vás na Noc kostelů!

Kristýna Solničková 22.května 2014

Zveme vás na Noc kostelů!Již zítra, v pátek 23. května 2014, se uskuteční pátý ročník Noci kostelů. Srdečně vás tímto zveme k návštěvě 194 objektů, které budou veřejnosti zpřístupněny v rámci litoměřické diecéze.

 

Pořadatelé si pro vás opět připravili zajímavé a rozmanité programy. Toužíte-li vidět a okusit dosud neznámé, poodhalit křesťanskou kulturu a umění, navštivte třeba kostel, který denně míjíte a nahlédněte do posvátné atmosféry těchto prostor. Všude vás rádi přivítají a kromě nabídnutých programů si s přítomnými pořadateli a kněžími můžete popovídat, zeptat se na vše, co vás zajímá nebo si jen v tichu kostela odpočinout od všedních hektických dnů.

Průvodcem po zapojených objektech vám opět bude, kromě webových stránek Noci kostelů (www.nockostelu.cz), také brožura sloužící zároveň jako poutnický pas. Do těchto brožur si můžete nechat otisknout pamětní razítka a za určitý počet razítek vám bude vystaven certifikát poutníka. Razítka můžete sbírat i v průběhu celého roku, kdy je zpravidla možné získat je po bohoslužbách. Brožura/poutnický pas obsahuje objekty z celé litoměřické diecéze a dává tak prostor pro získání pamětních razítek na více místech. Toto je zohledněno i u vystavovaných certifikátů poutníka tím, že se můžete stát poutníkem:

  • I. stupně za 20 razítek nasbíraných v rámci celé litoměřické diecéze
  • II. stupně za 13 razítek nasbíraných v rámci jednoho z krajů (Ústecký, Liberecký, část Středočeského - Mladoboleslavsko, Mělnicko)
  • III. stupně za 7 razítek nasbíraných v rámci jednoho města či okresu (Může být upraveno dle možností dané oblasti. Více informací u pořadatelů.)

Děti se i letos mohou těšit na pexeso, které opět obsahuje stavby zapojené do Noci kostelů a nacházející se na území litoměřické diecéze. Navazuje tak na pexeso loňské a díky navazujícímu číslování si můžete hru rozšiřovat.  Jak brožury (poutnické pasy), tak pexeso obdrží návštěvníci zdarma.

Finanční příspěvek na tvorbu propagačních materiálů poskytlo Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Liberecký kraj a Středočeský kraj. Noc kostelů se uskutečňuje pod záštitou Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického. Záštitu nad akcí rovněž převzali hejtmani Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje, primátorka statutárního města Liberec a starostové měst Smržovka a Semily.

Těšíme se na vaši návštěvu a přejeme vám krásný večer naplněný mnoha obohacujícími zážitky.

 

Noc kostelů 2014_litoměřická diecéze_přehled míst.pdf

Noc kostelů 2014_litoměřická diecéze_Programy.pdf