Zveme vás na veletrh Památky 2014

Mgr. Jana Chadimová, hlavní koordinátorka akce za litoměřickou diecézi 16.října 2014

Zveme vás na veletrh Památky 2014Ve dnech 23. a 24. října 2014 se v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze-Holešovicích uskuteční třetí ročník veletrhu Památky, kterého se bude ve své premiéře účastnit i Biskupství litoměřické. Srdečně vás k návštěvě veletrhu zveme.

 

Zkušenosti s prezentací péče o památky má již Arcibiskupství pražské, které představilo svoji expozici v roce 2012, kdy se veletrh konal poprvé. Významné je to, že záštitu veletrhu udělil kromě dalších osobností a institucí kardinál a primas český Dominik Duka.

Mezi vystavovatele se dosud mimo Arcibiskupství pražské a Biskupství litoměřické přihlásilo Biskupství brněnské a Biskupství českobudějovické. Na veletrhu tak bude prezentován bohatý památkový fond římskokatolické církve a péče o něj, spojená s řešením nelehkých úkolů, se kterými se každý vlastník zapsané kulturní památky při údržbě a obnově potýká.

Mezioborový veletrh Památky je atraktivní v tom, že přibližuje nejrůznější řemesla a obory, které se při rekonstrukci a restaurování památek využívají. Na stánku Biskupství litoměřického bude možné v praxi sledovat jemnou práci šikovné pozlacovačky Ireny Gosmanové, která se podílí například na úspěšné obnově hlavního oltáře v kostele sv. Jiljí v Bezdězu.

Samotná expozice se zaměří na to, aby návštěvníkům více i méně znalým litoměřické diecéze kromě základních informací přiblížila cenné památky a památkově zajímavá místa. Půjde například o nejznámější poutní místa, na která má smysl směřovat výlety a cesty za poznáním. Prezentace rovněž upozorní na nenapravitelné škody, ke kterým v minulosti v diecézi došlo. O něco pozitivnější pak budou konkrétní dobré příklady obnovy památek.

Během veletrhu proběhnou v rámci doprovodného programu dvě přednášky Biskupství litoměřického - diecézní organolog a kampanolog Radek Rejšek promluví o varhanách v litoměřické diecézi (čtvrtek 23. října ve 14.30 hodin) a generální vikář P. Stanislav Přibyl nastíní problematiku péče o kulturní dědictví ve světle procesu částečného vyrovnání mezi státem a církvemi (24. října v 11.00 hodin).

Všichni zájemci jsou na veletrh a zejména na stánek Biskupství litoměřického velmi srdečně zváni (číslo stánku na veletrhu je PK 183). Zástupci Biskupství se už teď těší na setkání a popovídání si o památkách a na to, že ze společného rozhovoru a zájmu vzejdou nové podněty k tomu, aby byla litoměřická diecéze zase o něco krásnější.

 

Bližší informace: www.incheba.cz/veletrh/pamatky.html.

Více o doprovodném programu naleznete na http://www.incheba.cz/veletrh/pamatky/doprovodny-program.html.