Bozkov uspěl v soutěži veřejných sbírek

Kristýna Solničková 31.května 2017

19522Projekt „Máme vybráno“ připravuje Institut pro památky a kulturu ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem. Zástupci všech těchto institucí se slavnostního večera rovněž zúčastnili a předali jednotlivá ocenění. V rámci šestého ročníku tohoto projektu byly veřejné sbírky opět hodnoceny a odměňovány ve třech kategoriích.

Cenu veřejnosti v letošním roce získala sbírka na Záchranu vzácných bozkovských varhan. Uspěla tak mezi více než 180 sbírkami vyhlášenými na území celé České republiky a farnost obdrží finanční odměnu 30 tisíc korun. Prostředky budou využity na další restaurátorské práce.

Ocenění za Římskokatolickou farnost Bozkov převzal P. Krzysztof Mikuszewski, který poděkoval všem dárcům a těm, kteří svým hlasem pomohli k letošnímu úspěchu v soutěži. Bozkov je jedno z nejstarších poutních míst, u kterého se postupně vžilo přízvisko Královny hor. A jak pan farář zmínil, pro Královnu hor jsou zapotřebí královské varhany. „Doufám, že opět uslyšíme hlas varhan a zpěv místního sboru. Po dokončení budou varhany opět sloužit lidem a Bohu,“ uvedl P. Krzysztof.

Úspěšné byly i další sbírky vyhlášené na území litoměřické diecéze. Na desátém místě v kategorii Cena veřejnosti se umístila sbírka na Rekonstrukci kostela sv. Archanděla Michaela ve Smržovce, na místě šestém je sbírka na Stavbu kostelních varhan v obci Kněžmost a místo třetí patří sbírce na Opravu věžních hodin kostela sv. Jiljí v Markvartiích u Sobotky. Tito ocenění získají na své projekty po 5 tisících korunách.


Informace o projektu „Záchrana vzácných bozkovských varhan“ naleznete na www.varhany-bozkov.eu a také na Facebooku. V současné době je připravována již pátá etapa restaurátorských prací, v těch předchozích bylo proinvestováno celkem 1 560 800 Kč. Na účtu veřejné sbírky se do dnešního dne sešlo téměř 600 tisíc korun a takřka polovinu vynesl projekt „Adopce píšťal“. Píšťal, které si adoptovali lidé z celé České republiky i ze zahraničí, je více než 520. Opravy v Bozkově pokračují takédíky velké podpoře Libereckého kraje.

Varhany v litoměřické diecézi můžete podpořit také zakoupením pexesa „Varhany litoměřické diecéze“.