Liběšice u Žatce mají nový kostelní zvon

Jana Michálková 6.listopadu 2017

Z věže farního kostela sv. Martina a Navštívení Panny Marie v Liběšicích u Žatce se v neděli 5. listopadu 2017 rozezněl nový zvon. Nese jméno Maria. Při svatomartinské slavnosti jej požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

Podle slov duchovního správce farnosti P. Viléma Marka Štěpána O.Praem. přišel kostel v minulosti o osm zvonů. Letos je to právě sto let, kdy odtud byly za první světové války zrekvírovány tři velké zvony. V roce 1925 se farnost zmohla na tři nové, ty ale byly v roce 1942 opět zabaveny pro válečné účely – a s nimi i dva malé ve věžičce kostela.

Nový, více než půltunový zvon pro farnost letos odlili zvonaři v německém Pasově. Díky finanční sbírce, kterou farnost v loňském roce vyhlásila, aby se pokusila k 100. výročí alespoň jeden kvalitní zvon vrátit do kostelní věže zpátky, se zatím podařilo vybrat přibližně dvě třetiny z celkové částky 700 tisíc korun. Přispěli především lidé z regionu.

V kostele se nyní nacházejí tři další menší zvony - železné, ne příliš kvalitní, z toho dva používají kostelní hodiny.

Nový zvon po požehnání poprvé zazněl před kostelem, z provozních důvodů bude vyzdvihnut do věže v pondělí 13. listopadu a poprvé se slavnostně rozezní v neděli 19. listopadu.

Fotogalerii ze slavnosti si můžete prohlédnout zde.

25359