Slavnost k 111. výročí posvěcení kostela v Dubí

Milena Davídková 23.září 2017

Slavnostní koncert u příležitosti posvěcení kostela Panny Marie v Dubí, který se konal v pátek 22. září 2017, se stal zajímavým mezinárodním setkáním. Kromě generálního vikáře Mons. Martina Davídka a P. Patrika Maturkaniče, administrátora farnosti, se ho účastnila rodina Clary-Aldrigen vedená hlavou rodu - knížetem Hieronymem, italský velvyslanec Aldo Amati, vyslanec Peru, zástupci italských Benátek, partnerských měst, starosta města Dubí Ing. Petr Pípal a další významní hosté.

Zahraniční hosté se starostou města Dubí společně uctili památku zemřelých italských vojáků na hřbitově při kostele Nanebevzetí Panny Marie na nedalekém Cínovci. Mons. Martin Davídek vzpomněl na zemřelé vojáky, na jejich myšlenky i naděje, které zřejmě mohli mít, když vstupovali do bojů první světové války, jež je v konečném důsledku stála život.

V kostele Panny Marie v Dubí byl po slavnostní předmluvě, uvítání hostů, jejich pozdravech a krátkém proslovu generálního vikáře zahájen koncert Václava Hudečka a orchestru Barocco Sempre Giovane. Bachovými skladbami zazněly také po opravě, poprvé od 70. let 20. století, místní varhany.

Na koncert zavítal také P. Benno Beneš, salesián a držitel Zlaté holubice míru, který se po delším zdravotním odpočinku vrátil zpět mezi své teplické farníky. Právě otec Benno je osobností, která celoživotně usiluje o porozumění mezi národy.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl navržen architektem Pietrem Bigagliem, profesorem Akademie výtvarného umění v Benátkách, a vystavěn v novogotickém slohu podle benátského kostela Santa Madonna dell'Orto. Posvěcen byl 21. října 1906. K jeho vybudování přispěly prostředky veřejné sbírky, doplněné Maria Carlosem Clary-Aldringenem a jeho rodinou. Ostatky členů rodiny Clary-Aldrigen jsou uloženy v rodinné hrobce v podzemí kostela.

V neděli 24. září 2017 dopoledne se uskutečnila slavnostní mše k 111. výročí posvěcení kostela a v 17 hodin P. Patrik Maturkanič požehnal nově opravené varhany, na kterých prof. Michal Novenko poté odehrál koncert.

Fotogalerii k slavnosti můžete zhlédnout zde.